Корисна література

Формування у підростаючого покоління
навичок здорового способу життя.
         Протягом останніх років у гімназії поступово утверджується підхід до розуміння здоров’я через здоровий спосіб життя, який включає всі аспекти життєдіяльності людини. Тривалість життя і міцне здоров’я залежить насамперед від способу життя, тобто від нашої поведінки.
         Сучасна школа підвищує вимоги до навчальних результатів, але треба усвідомлювати, що саме здорові діти успішні в навчанні. Головне завдання школи навчити дітей вести здоровий спосіб життя, бути гідними громадянами,, щоб в майбутньому стати конкурентно спроможним на ринку праці.
         Робота з формування навичок здорового способу життя проводиться різними формами: «Я –моє здоров’я – моє життя», просвітницька робота «Рівний – рівному», де відбувається передача знань від однолітка до однолітка, якому більше довіряють.
         Результативним є на уроках ситуаційне навчання, коли учні аналізують і вчаться діяти по ситуації складаючи алгоритми поведінки. Актуальним питанням в курсі ОЗ є профілактика шкідливих звичок серед молоді, вплив пасивного паління на організм людини.
         За результатами анкетувань було визначено, що інформаційні канали молодь вважає найбільш цікавими і корисними для себе в контексті пропагування здорового способу життя, тому робота вчителя повинна спрямувати діяльність дітей на створення учнівських презентацій на тему здорового способу  життя.
         Школа проводить велику роботу по формуванню у школярів навичок здорового способу життя, бо вплив на поведінку  - основна форма роботи. Традиційними є місячники профілактики шкідливих звичок, зустрічі з лікарями, перегляди відеофільмів, тематичні класні години, творчі виставки, учнівські презентації, проекти, тематичні анкети, участь у заочному турі обласного масштабу «Молодь проти СНІДу». Робота по програмі »Школа проти СНІДу» здійснюється не тільки на факультативних заняттях, а і в позакласній діяльності,яку гуртківці проводять  з метою профілактики ІПСШ, ВІЛу / СНІДу. Девізом пропаганди є »Ні! Дискримінації, стигмі щодо хворих ВІЛ /СНІДом».
 Особливий інтерес викликала  публіцистична вистава  «Зроби вибір на користь здоров’я» , де пропагується не тільки здоровий спосіб життя, але й негативне ставлення до шкідливих звичок, ІПСШ, ВІЛ / СНІДу.
         Цікавою формою роботи є проведення усних журналів:  «Шкідливі звички – шлях у безодню», де формуються відповідальність за вчинки та їх наслідки,   «Молодь за здоровий спосіб життя», де пропагується життя без ІПСШ та СНІДу.
         Захоплюючими були конференції «СНІД: міфи і реальність»,  «Убережи себе від СНІДу», де розвінчувались міфи про СНІД, констатувалась реальність.
         Протягом року змістовними були конкурси малюнків, комп’ютерних заставок «Ні наркотикам, палінню, алкоголю!»,  конкурси рефератів, плакатів антинаркотичної спрямованості «Умій сказати - Ні!».
         Формують почуття відповідальності за своє життя, здоров’я позакласні заходи:«Наркоманія – трагедія особистості» та «Дим від цигарки» .
Учні факультативних курсів приймають участь у сюжетно – ролевій грі «Що порадить  Айболит?», де шукають виходи з будь – яких проблемних ситуацій в житті та здоров’ї людини.
Учні  приймають участь у роботі конференції «Про наркотики з різних сторін», де від імені спеціалістів – нарколога, хіміка, медика, юриста розповідають про шкоду наркотичних речовин. Особливий інтерес викликала розповідь юриста про кримінальну відповідальність неповнолітніх.
         Цікаво пройшов захід, де гуртківці були запрошені за круглий стіл, який працював над темою «Шкідливі звички мовою цифр», де красномовно звучали факти про небезпеку паління, алкоголізму, наркоманії.
  Активну участь приймали  у показовому суді «Судимо алкоголь», де розкривається негативний вплив алкоголю на організм людини, розвивається почуття зневаги до вживання алкогольних напоїв, заохочуються навики до здорового способу життя.
         Змістовною була заочна «Подорож на потязі  «Здоров’я» , де учні змогли застосувати набуті знання на уроках основ здоров’я у повсякденному житті. Захоплюючі станції «Зелена аптека», «Клуб загартування», «Шкідливі звички», «Швидка допомога», «Мийдодир».
            На засіданні клубу веселих та кмітливих (КВК) відбулося змагання  на тему :«Не знаючи броду, не лізь у воду». Виступи команд показали готовність учнів надати домедичну допомогу під час НС.
         Наприкінці навчального року будуть підведені підсумки місячників пропаганди здорового способу життя та тижня безпеки дитини. Результати знань покажуть вікторини , підсумковий тестовий контроль знань. Хочеться вірити , що учні оберуть вірні здорові орієнтири в житті.


Управління освіти виконавчого комітету Марганецької міської ради
Гуманітарна гімназія ім. Т. Шевченка 
Усний журнал
Тема:  Убережи себе від СНІДУ

Вчитель 

Сорока Людмила Володимирівна  

м. Марганець, 2018р.


Зміст журналу:1.    СНІД – загроза всьому людству.
2.    Закон і СНІД.
3.    Поради батькам.
4.    Вікторина «ВІЛ-інфекція. 19 запитань і відповідей».
5.    10 заповідей молоді .
Ведучий. Кому незнайома фраза «Молодь – наше майбутнє, наш завтрашній день». Це, безсумнівно, так. Але хіба молодь може виявити себе тільки в майбутньому? Звичайно, ні. Вона живе і діє сьогодні, радіє й засмучується.
Ведуча. Яке воно – моє покоління?
Ведучий. Моє покоління – це майже досвідчені комп’ютерники, які добре і швидко навчаються.
Ведуча. Моє покоління – це різнобарвний натовп меломанів різних стилів і напрямів.
Ведучий. Моє покоління – це безстрашні, відважні серця, що прагнуть дії...
Ведучий. Сьогодні ми зібралися, щоб поговорити про проблему, яка постала перед нашим поколінням – про СНІД.
Вірус, що викликає СНІД, був виявлений наприкінці 1981 року в США. За своїми наслідниками СНІД не менш небезпечний, ніж атомна війна, І якщо не вдасться найближчим часом знайти ефективні засоби й методи його профілактики, то перед усім людством постане реальна загроза вимирання.Адже ліків від СНІДу немає!                                            Закон і СНІД.Ведучий. Як відомо, закони обов’язкові для всіх. Від їх дотримання залежить добробут всієї держави й кожного громадянина зокрема. Зміни  в суспільстві обов’язково призводять до змін у законодавстві. Поширення ВІЛ-інфекції створило в суспільстві нову ситуацію і спричинило необхідність внесення питань щодо проблеми ВІЛ/СНІДу до низки законодавчих документів.
Основним із них є Закон України «Про запобігання захворюваності на синдром набутого імунодефіциту (СНІД) і соціальних захист населення (1991рік).У березні 1998 року Верховна Рада України прийняла поправки до цього закону. Їх було розроблено на  підставі рекомендації ЮНЕЙДС та організації, що співпрацюють із нею. Закон визначає регулювання діяльності, спрямованої на запобігання поширення ВІЛ-інфекції, а також визначає міру соціальної захищеності людей із ВІЛ/СНІДом.Ведуча. Закон також визначає обов’язки ВІЛ-інфікованих.
Ведучий. За свідоме зараження ВІЛ-інфекцією Кримінальним кодексом України передбачені відповідні заходи покарання.
Поради батькам.Ведуча. Заразитися ВІЛ може кожен. ВІЛ не визнає кордонів, від нього вмирають як дорослі, так і діти.
Ведучий. Якщо ви говорите зі своєю дитиною про проблему ВІЛ\СНІДу, то робите це абсолютно правильно. Якщо ні, то вона отримає інформацію на вулиці, в компанії, що може призвести до легковажної поведінки і зараження ВІЛ.
Ведуча. Якщо ви хочете, щоб ваша дитина уникла небезпеки, то:
1.    Пообіцяйте  поговорити з нею про ВІЛ/СНІД.
2.    Зберіть необхідну інформацію для розмови.
3.    Знайдіть час і зручний момент для «непростої» розмови.
4.    Виконайте свою обіцянку, дану в пункті 1.
Ведучий. Своїм прикладом учіть дітей бути здоровими, пояснюйте їм можливі наслідки ранніх статевих стосунків, наркоманії.
Ведуча. Уразі потреби звертайтеся по допомогу до вчителів, соціальних працівників, психологів, у центри профілактики СНІДу.
                                      Вікторина «ВІЛ-інфекція».
«19 запитань і відповідей».1.    Як розшифровуються абревіатури ВІЛ і СНІД?
     (Вірус імунодефіциту людини, синдром набутого імунодефіциту).
2.    У чому різниця між ВІЛ-інфекцією і СНІДом?
(ВІЛ-інфекція – інфекційне захворювання, викликане вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ). СНІД – кінцева стадія ВІЛ-інфекції.)3.    Якого року було відкрито ВІЛ?  (1983)
4.    Назвіть прізвища вчених, котрі відкрили вірус імунодефіциту людини. (Роберт Галло, Люк Монтаньє.)
5.    Через який проміжок часу після передбачуваного зараження доцільно пройти тестування на  ВІЛ-інфекцію? (Через 3-6 місяців, коли організм людини виробить антитіла до ВІЛ).
6.    Коли вперше у світі було відзначено Всесвітній день боротьби зі СНІДом? (1 грудня 1988р.)
7.    Чи існують засоби захисту від ВІЛ-інфекції? (Знання, відповідальна безпечна поведінка, турбота про своє здоров’я.)
8.    Назвіть основні шляхи передачі ВІЛ-інфекції. (Статевий шлях, через кров, від ВІЛ-інфікованої матері до дитини під час вагітності, пологів і годування грудьми.)
9.    Чи існують вакцина або ліки проти ВІЛ-інфекції? (Наявні сьогодні антивірусні лікарські препарати не виліковують ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД, а тільки уповільнюють розвиток хвороби.)
10.     Чи можна заразитися ВІЛ через поцілунки? (Так, теоретично можливо, але практично це малоймовірно.)11.     Чи передається ВІЛ через повітря? (Ні.)12.     Чи може заразитися ВІЛ донор? (Ні, тому що забір донорської крові здійснюють за допомогою систем разового використання.)13.     Чи хворіють на СНІД тварини і чи можна від них заразитися?(Так, але віруси тваринного походження для людини небезпеки не являють.)14.     Чи можуть бути переносниками ВІЛ комарі, клопи й інші кровососні комахи? (Ні, тому що фермент слини комах руйнує вірус.)15.     Чи можна заразитися ВІЛ у басейні, лазні, на пляжі? (Ні.)16.     За якої температури гине вірус імунодефіциту людини? (При кип’ятінні вірус гине в продовж 1хв.)17.     Чи можна заразитися вірусом імунодефіциту людини під час рукостискань, користування спільним посудом? (Ні.)18.     Чому немає необхідності ізолювати ВІЛ-інфікованих? (Вірус не передається побутовим шляхом, кількість інфікованих людей значно більша, ніж це зареєстровано. )19.     Якого року в Україні було зареєстровано перший випадок ВІЛ-інфекції? (1987р.)Ми живемо у суспільстві, невід’ємною реальністю якого стала епідемія ВІЛ-інфекції та СНІДу. За офіційними даними, в Україні зареєстровано понад 70000 чоловік, інфікованих вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ). Ми не можемо більше ігнорувати проблему ВІЛ/СНІД і вважати, що вона нас не торкнеться.10 основних заповідей,які молодь має знати про ВІЛ та СНІД1Хворобу на ВІЛ-інфекцію спричинює вірус імунодефіциту людини,
який руйнує імунну систему. Організм людини, ураженої ВІЛ, втрачає здатність протистояти будь-якій інфекції. Це призводить до розвитку синдрому набутого імунодефіциту – СНІДу. Нині існують ліки, здатні уповільнити перебіг ВІЛ-інфекції та початок розвитку СНІДу. Втім, вилікувати ВІЛ та СНІД у сучасному світі неможливо, ці хвороби невиліковні.2.    Хвороба на ВІЛ-інфекцію може ніяк не виявлятися впродовж 10 і навіть більше років від моменту інфікування. Людина, уражена вірусом, може бути на вигляд абсолютно здоровою й почуватися добре роками, будучи при цьому носієм вірусу.
3.     Вірус може передаватися на всіх стадіях розвитку ВІЛ-інфекції. ВІЛ передається через кров, сперму, овуляційні та вагінальні виділення, грудне молоко.
4.    Найчастіше ВІЛ-інфекція передається через статеві контакти. Особливо небезпечними є сексуальні контакти за наявності ранок, розривів та інших уражень вагінальних чи анальних тканин партнерів. Украй ризикованими є сексуальні контакти для юних дівчат, позаяк завдяки анатомічним особливостям у цей період життя вони надзвичайно вразливі до проникнення інфекцій.
5.    Молоді люди, які мають захворювання, що передаються через статеві контакти, особливо вразливі до інфекції, позаяк їхні слизові оболонки не здатні протистояти ВІЛ. Таким людям необхідно терміново пройти курс лікування й до остаточного одужання утримуватися від статевих контактів, навіть з використанням презервативів. Вони також повинні проінформувати своїх партнерів про стан свого здоров’я.
6.    Молоді люди, які вживають наркотики ін’єкційно або мають сексуальні контакти з тими, хто вживає наркотики, належать до вразливої групи інфікування ВІЛ.  Уживання наркотиків змінює поведінку людини на ризиковану. Під дією наркотиків людина не усвідомлює, що, використовуючи нестерильні шприци, інше приладдя для ін’єкцій або не користуючись презервативом, наражає на небезпеку себе і своїх близьких. ВІЛ-інфекція може також передаватися через нестерильні інструменти: голки, шприци, ножі, ножиці та леза, приміром, під час пірсінгу, татуаж, педікюру, манікюру, тобто під час різних маніпуляцій, за яких травмується шкіра й є контакт із кров’ю.
7.    Ризику ВІЛ-інфікування під час сексуального контакту немає, коли обидва партнери здорові щодо ВІЛ, тобто ВІЛ-негативні.                                
Ризик інфікування в разі, якщо ВІЛ-статус партнера невідомий,       можна знизити, використовуючи презерватив, але найкраще взагалі утримуватися від сексуальних контактів. Слід пам’ятати, що ВІЛ-статус людини неможливо визначити тестами до появи в неї антитіл до ВІЛ, а це відбувається впродовж приблизно трьох місяців від моменту інфікування. Тобто весь цей час людина може вважати себе абсолютно здоровою, але вже мати і передавати вірус ВІЛ.2% українців і досі нічого не чули про СНІД.Підраховано, що кожної хвилини у світі шестеро осіб заражаються ВІЛ-інфекцією, а щороку інфікується майже 5,6 млн. чоловік, половина з яких – віком від 15 до 25 років.
8.    Обстеження-тест на ВІЛ здійснює система охорони здоров’я й, насамперед центри профілактики СНІДу.
Тест на ВІЛ є абсолютно конфіденційним. За бажанням тестування можна пройти анонімно. Працівники центрів СНІДу  або інших закладів, які здійснюють таке тестування, мають провести до – та після тестове консультування. Законом України також заборонено розголошення результатів тесту.
   9.    ВІЛ-інфекція не передається через обійми, рукостискання, користування туалетом, басейном, через постільну білизну, кухонний посуд, укуси комах, кашель та чхання. Це означає, що спілкування з ВІЛ-інфікованими людьми на побутовому рівні є абсолютно безпечним для інших.
10.     Дискримінація ВІЛ-інфікованих людей тільки на підставі того, що вони є носіями вірусу, - це порушення прав людини. Людина, уражена ВІЛ або хвора на СНІД, заслуговує на співчуття та потребує розуміння й підтримки.



Немає коментарів:

Дописати коментар